Ep. special [cu3floriceleroz] – salată de fasole verde cu ananas și sos dulce-acrișor

Rețeta adaptată după cea a lui Ottolenghi este o salată de fasole verde cu ananas copt și sos dulce-acrișor cu jalapeno. Eu am cumpărat un ardei iute verde din piață, care s-a dovedit a nu fi foarte iute, dar a fost ok, pentru impresia artistică.

Salata nu se face foarte greu. Se fierbe fasolea verde păstăi într-o oală cu suficientă apă și un praf de sare, după care se clătește cu apă rece, se scurge și se lasă departe. Fasolea se fierbe să rămână crocantă. Chef a cumpărat-o de la piață, proaspătă și a fost excelentă.

Ananasul proaspăt, curățat, tăiat felii potrivite, se bagă în cuptorul fierbinte la caramelizat. În loc de sirop de arțar, eu am pus niște zahăr brun și l-am lăsat vreun sfert de oră.

Într-un castron punem fasolea verde, două-treimi din ananas, tăiat mai mărunt, ardeiul iute felii subțiri rotunde și sosul, pe care îl facem din restul de ananas, niște zahăr brun, ulei, sare și zeamă de lime. Decorăm cu frunze de coriandru sau pătrunjel verde (și adăugăm praf de coriandru în dressing).

Rețeta completă la Ottolenghi, pe site. Eu am sărit peste semințe și am modificat, pe ici-pe colo, ca un dezastru adevărat. 😛

Este o salată răcoritoare, dulce-acrișoară și combinația nu este foarte dubioasă. 🙂 Perfectă pentru vara aceasta, dacă vrei să-ți impresionezi prietenii cu rețete de 3 floricele roz. 😀

Vezi aici toate dezastrele din bucătărie. 🙂 Dacă ai încercat să distrugi rețeta la tine în bucătărie și ai reușit, am vrea să auzim și noi, lasă-ne un comentariu mai jos; la fel, scrie-ne dacă ai întrebări sau nelămuriri. 🙂

Nu uita că avem și un #cookingbookclub #dezastruînbucătărie, unde experimentăm rețete noi din cărți de gătit în fiecare lună. 🙂

Intră în comunitatea dezastrelor din bucătărie pe pagina noastră de facebook sau urmărește-ne pe instagram sau pinterest.

Ep. 429 – supă cu gulie

Eu nu sunt foarte mare fan gulie, dar arătau bine pe raft, așa că am cumpărat una, de supă. Am băgat-o în frigider și cât pe ce să uit de ea, noroc că s-a păstrat impecabil. De bio ce o fi, probabil… :)))

Am mai făcut o dată supă de gulii, doar că de data aceasta a ieșit un fel de supă de legume și gulii, că am tocat și pus toate legumele în oală să fiarbă.

Am curățat, spălat și tocat mărunt un morcov mic, doi păstârnaci tot mici, vreo două cepe verzi, dar numai capătul alb, un rest de capia și o gulie potrivită. Le-am pus la călit în oală cu puțin ulei de floarea soarelui, după care am acoperit cu apă și am lăsat să fiarbă la foc mic. Am condimentat cu vegeta – da, știu, nu ar fi fost nevoie neapărat că erau suficiente legume, dar am stoc nou, de la mama ei Croația, așa că folosesc la orice 😀 – și cu piper negru.

La final m-a apucat făcutul de paste. Csipetke, mai precis, care se fac din ouă și făină. Doar că mai trebuie să nimerești și proporția. Chef zice că e 1:2 ou-făină, adică la 50g ou, 100g făină. Rețeta mea de pe net zicea 1 ou și jumătate de cană făină (ochiometric, of course). Ingredientele amestecate cu mâna, frământate vreo 5 minute, până aluatul devine elastic și omogen, apoi lăsat vreun sfert de oră să stea. După care tăiem tăiței mărunți, ca sâmburii de lămâie. Dezastru cum sunt, am folosit varianta ochiometrică și n-am avut nici răbdare să le tai prea mici, așa că în apă s-au umflat puțin. Puțin mai mult. :)) Noroc că le-am fiert separat, că au avut nevoie de fiert. Din cauză că nu prea am nimerit proporțiile. Yup.

Când au fost pastele fierte, le-am scurs și le-am adăugat în oala de supă, ca să mai dea în două clocote.

Rezultatul a fost ok și mi-am rezolvat vreo 3 porții de prânz. Plus vegan, de sezon, cu legume și fără prea multe calorii. 🙂

Vezi aici toate dezastrele din bucătărie. 🙂 Dacă ai încercat să distrugi rețeta la tine în bucătărie și ai reușit, am vrea să auzim și noi, lasă-ne un comentariu mai jos; la fel, scrie-ne dacă ai întrebări sau nelămuriri. 🙂

Nu uita că avem și un #cookingbookclub #dezastruînbucătărie, unde experimentăm rețete noi din cărți de gătit în fiecare lună. 🙂

Intră în comunitatea dezastrelor din bucătărie pe pagina noastră de facebook sau urmărește-ne pe instagram sau pinterest.

Ep. special [cuextraproteine] – pizza

Știu că este la modă să ne numărăm proteinele, așa că astăzi avem pizza cu șuncă, ananas și extra de proteine. 😛 Cui nu-i place ananasul, să-l scoată din pizza și să mi-l trimită mie. :))))

No bine, aluatul este de la Gennaro. Din fix juma de porție de aluat (adică două bile) iese o tavă de aragaz. Suficient pentru 2 persoane (sau pentru mine, de o cină și un mic dejun, no bine, poate și un prânz mai dietetic).

Aluatul întins în tavă, pe hârtie de copt sau fără, cu degetele din dotare, unse cu niște ulei de măsline.

Peste el punem în loc de sos de roșii, un ou bătut cu furculița. Deasupra, șuncă tăiată mărunt, cârnăciori feliați, felii subțiri de ananas, măsline verzi, bucățele de cașcaval afumat și mozzarella. Sare, dacă simțiți nevoia (merge și fără), piper, oregano și busuioc. O ceapă verde tocată, pentru impresia artistică și adaos de legume.

10-15 minute la 200 de grade cu ventilație până este arsă fix cât trebuie. 🙂

Tăiată felii și servită cu ketchup – de asta nu e musai sosul de roșii. Logic, că merge cu extra ananas lângă. :)))

Vezi aici toate dezastrele din bucătărie. 🙂 Dacă ai încercat să distrugi rețeta la tine în bucătărie și ai reușit, am vrea să auzim și noi, lasă-ne un comentariu mai jos; la fel, scrie-ne dacă ai întrebări sau nelămuriri. 🙂

Nu uita că avem și un #cookingbookclub #dezastruînbucătărie, unde experimentăm rețete noi din cărți de gătit în fiecare lună. 🙂

Intră în comunitatea dezastrelor din bucătărie pe pagina noastră de facebook sau urmărește-ne pe instagram sau pinterest.

Ep. 428 – o salată de roșii și niște quesadillas cu șuncă

Roșii colorate, cumpărate de la piață. Vorba aia, dacă acum nu, atunci când? 😀

Cea mai simplă salată de roșii se face din… roșii. :)) Le spălăm, le curățăm de cotor și le feliem sau le tăiem cuburi. De data acesta am îmbunătățit salata cu niște felii subțiri de ceapă verde și verdețuri tocate, adică mărar și pătrunjel. Voi experiementați cu ce vă place, în bucătăria voastră de acasă. Puțin ulei de măsline și un strop de oțet, plus un praf de sare și piper.

Quesadillas cu șuncă, se fac extrem de repede. Eu am lipii simple sau graham în congelator și când îmi trebuie, dezgheț rapid câte una la microunde, după care pun pe jumătate ingrediente, adică carne sau legume, niște brânză, împachetez în două și pun la prăjit, în tigaie, fără ulei sau unt. De data aceasta am folosit șuncă tocată și telemea, plus piper. Quesadillas prăjită pe ambele părți, pentru câteva minute – vedeți să nu carbonizați lipia! O ținem pe foc atât cât să se topească brânza și lipia să devină crocantă.

Tăiem quesadillas în patru, punem lângă salata și servim. Mai dezastru de atât… nu știu. 😀

Perfect pentru orice masă a zilei, deși eu prefer pe post de cină rapidă, pentru că se face în câteva minute, cu ingrediente minime.

Vezi aici toate dezastrele din bucătărie. 🙂 Dacă ai încercat să distrugi rețeta la tine în bucătărie și ai reușit, am vrea să auzim și noi, lasă-ne un comentariu mai jos; la fel, scrie-ne dacă ai întrebări sau nelămuriri. 🙂

Nu uita că avem și un #cookingbookclub #dezastruînbucătărie, unde experimentăm rețete noi din cărți de gătit în fiecare lună. 🙂

Intră în comunitatea dezastrelor din bucătărie pe pagina noastră de facebook sau urmărește-ne pe instagram sau pinterest.

Ep. special [vegan] – zucchini la cuptor

Și niște șaorma, deh. 😛

Am încercat să fac un zucchini la cuptor, că dacă îl mai țineam mult în frigider, riscam să-l arunc și am zis să încerc altceva decât clasicul în tigaie. A ieșit comestibil, dar nu pot să spun că am fost încântată.

Leguma, spălată, curățată de coajă și/sau zonele care nu arătau ok, după care tăiată felii, mai subțiri, pe lungime. A ieșit… ce a ieșit. Aranjate într-o tavă, pe hârtie de copt, stropite cu ulei și condimentate cu sare și piper și băgate la cuptor. N-a funcționat varianta cu doar grill deasupra, așa că m-am tot jucat cu butoanele până zucchini s-a înmuiat și a putut fi consumat. În șaorma. :))

Șaorma, una simplă și rapidă: pe o lipie graham, o lingură-două de hummus, felii de zucchini, felii de roșii, ceapă verde și pătrunjel/mărar tocate deasupra, rulat și consumat.

Potrivit pentru când nu ai nici timp, nici idei. Dintr-un zucchini iese de o porție.

Vezi aici toate dezastrele din bucătărie. 🙂 Dacă ai încercat să distrugi rețeta la tine în bucătărie și ai reușit, am vrea să auzim și noi, lasă-ne un comentariu mai jos; la fel, scrie-ne dacă ai întrebări sau nelămuriri. 🙂

Nu uita că avem și un #cookingbookclub #dezastruînbucătărie, unde experimentăm rețete noi din cărți de gătit în fiecare lună. 🙂

Intră în comunitatea dezastrelor din bucătărie pe pagina noastră de facebook sau urmărește-ne pe instagram sau pinterest.

Ep. 427 – cireșar

Că tot este vremea cireșelor, uite cum consumăm cam tot de la ele:

fructele, mâncate ca atare sau transformate în supe, prăjituri sau tarte colorate… sau dulceață; supă am mâncat la vecinii unguri, a fost interesantă, ca un fel de compot îmbunătățit :)))) La un moment dat facem și asta. 😀

codițele, uscate, bune de ceai (dar citiți înainte la ce folosește și ce contraindicații are),

sâmburii, cu puțină răbdare, curățați de pulpă și spălați bine de tot, apoi lăsați la uscat mai multe zile, după care îi folosiți într-un săculeț de pânză de bumbac, excelenți în kinetoterapie, pentru exerciții de motricitate sau pentru termoterapie (partea asta nu o știam, dar o să o încerc, că sună bine).

Practic nu aruncăm nimic. No bine, poate viermii, dacă mai găsiți așa ceva prin fructele de azi – altfel, proteine bune și ele. :))))

Vezi aici toate dezastrele din bucătărie. 🙂 Dacă ai încercat să distrugi rețeta la tine în bucătărie și ai reușit, am vrea să auzim și noi, lasă-ne un comentariu mai jos; la fel, scrie-ne dacă ai întrebări sau nelămuriri. 🙂

Nu uita că avem și un #cookingbookclub #dezastruînbucătărie, unde experimentăm rețete noi din cărți de gătit în fiecare lună. 🙂

Intră în comunitatea dezastrelor din bucătărie pe pagina noastră de facebook sau urmărește-ne pe instagram sau pinterest.

[prăjitorturișicafea 74] – cuburi de sirop de limo

Coaja și sucul de la 4 lime și 2 lămâi, 1,5 căni de zahăr și 1,5 căni apă fiartă, un praf de sare.

Se dau lămâile și lime-ul pe răzătoare și coaja se pune într-un vas; peste ea turnăm zahărul și lăsăm să stea vreo jumătate de oră la temperatura camerei, apoi turnăm deasupra apa fierbinte, amestecăm, punem un praf de sare, adăugăm zeama de lămâi, după care punem pe foc, la fiert, până dă într-un clocot, stingem focul și lăsăm să se răcească; la final, strecurăm.

Zeama rece o punem în tăviță și o congelăm sau o turnăm într-o sticlă și o păstrăm câteva zile la frigider, pentru a fi consumată în limonadă.

Dacă facem limo din cuburi congelate, merg vreo 2-3 la un pahar. Noi am folosit două și apă minerală și a ieșit o limonadă acrișoară, nu foarte dulce, cu gust accentuat de lime.

Nu de alta, dar vine căldura. 😀

Opera impecabilă a lui Chef. Deloc dezastru. 😛

Vezi aici toate dezastrele din bucătărie. 🙂 Dacă ai încercat să distrugi rețeta la tine în bucătărie și ai reușit, am vrea să auzim și noi, lasă-ne un comentariu mai jos; la fel, scrie-ne dacă ai întrebări sau nelămuriri. 🙂

Nu uita că avem și un #cookingbookclub #dezastruînbucătărie, unde experimentăm rețete noi din cărți de gătit în fiecare lună. 🙂

Intră în comunitatea dezastrelor din bucătărie pe pagina noastră de facebook sau urmărește-ne pe instagram sau pinterest.

Ep. 426 – salată cu paste integrale, ton și ananas

Paste integrale scurte, fierte într-o oală mare cu un praf de sare, dacă simțiți nevoia. Eu sar peste acest pas și sărez doar produsul final. Știți povestea, nu faceți praf pastele, dar trebuie să fie comestibile! 🙂 Dacă fierbeți mai multe, folosiți o parte la salată și restul păstrați într-o cutie în frigider, pentru altă dată. Dacă vă puteți abține. :)))) Când pastele sunt fierte, le strecurăm, clătim într-un jet de apă și le lăsăm să se răcească puțin.

O conservă de ton. De data aceasta a fost în ulei, că asta era la ofertă, în cămară. 🙂 Deși prefer tonul în suc propriu, că se spală mai ușor conserva. No bine, pentru salata de azi a fost ok uleiul din conservă, că oricum trebuia să fac niște dressing. Desfaceți conserva, cu grijă, să nu vă tăiați și aruncați peștele și uleiul într-un castron mai mare.

Ananas, proaspăt, de la magazin, curățat, tăiat cuburi mărunte. Pus peste pește în castron.

Niște pătrunjel verde proaspăt, tocat mărunt, după ce l-ați spălat și uscat; jumătate de ceapă verde, la fel, curățată, spălată și tocată mărunt. Și un morcov dat pe răzătoarea mare, pentru un plus de culoare și vitamine (puteți sări peste, salata iese bună și fără).

Condimente, adică un praf de sare și un praf de piper. Plus niște zeamă de lămâie sau oțet balsamic.

La final combinăm pastele cu restul de ingrediente, amestecăm și servim.

Aș zice că ies vreo două-porții din cantitățile de mai sus… dar pe cine aburesc? 😛 😀

Dezastrul perfect pentru orice anotimp. 🙂

Vezi aici toate dezastrele din bucătărie. 🙂 Dacă ai încercat să distrugi rețeta la tine în bucătărie și ai reușit, am vrea să auzim și noi, lasă-ne un comentariu mai jos; la fel, scrie-ne dacă ai întrebări sau nelămuriri. 🙂

Nu uita că avem și un #cookingbookclub #dezastruînbucătărie, unde experimentăm rețete noi din cărți de gătit în fiecare lună. 🙂

Intră în comunitatea dezastrelor din bucătărie pe pagina noastră de facebook sau urmărește-ne pe instagram sau pinterest.

Ep. special [familiadezastru] – păstrăv cu cartofi natur și fasole verde

File de păstrăv, preparat în tigaie, cu ulei/unt, capere și felii de usturoi. Cartofi natur aka curățati, tăiați în patru și fierți cun un praf de sare. Fasole verde de la congelator, fiartă, scursă, trasă la tigaie cu niște ulei de măsline, ceapă roșie și ardei gras, plus niște melasă de rodie.

Dezastru potrivit pentru un prânz sau o cină rapidă.

Vezi aici toate dezastrele din bucătărie. 🙂 Dacă ai încercat să distrugi rețeta la tine în bucătărie și ai reușit, am vrea să auzim și noi, lasă-ne un comentariu mai jos; la fel, scrie-ne dacă ai întrebări sau nelămuriri. 🙂

Nu uita că avem și un #cookingbookclub #dezastruînbucătărie, unde experimentăm rețete noi din cărți de gătit în fiecare lună. 🙂

Intră în comunitatea dezastrelor din bucătărie pe pagina noastră de facebook sau urmărește-ne pe instagram sau pinterest.

Ep. 425 – supă de legume cu roșii și fenicul

Trebuia să iasă supă cremă de roșii, dar cum am descoperit că nu am cartofi în casă, am improvizat, ca un dezastru adevărat și a ieșit o supă de legume, cu roșii și fenicul printre ingrediente. 🙂

Legumele: ceapă roșie, morcov, apio, ardei gras galben, adică ce ați pune în mod obișnuit la o supă sau ciorbă de sezon. Cantități ochiometrice, că am făcut doar 2-3 porții și am terminat ce resturi de legume aveam prin frigider (ocazie cu care am făcut listă nouă de cumpărături). Conceptul ăsta cu măsurat din ochi presupune cantități relativ proporționale din ce puneți în oală. Și, logic, un pic de experiență anterioară, că improvizația este bună până în momentul în care mori de foame, că nu poți mânca rezultatul final. 😀

Într-o oală mică am pus legumele tocate, după ce le-am curățat și spălat, am turnat puțin ulei de floarea soarelui și le-am călit pe foc potrivit, timp de câteva minute. După care am turnat trei căni mari de apă, am condimentat cu sare, piper și vegeta (puteți sări peste, nu e musai) și am lăsat să fiarbă. Logic că puteți pune legumele doar la fiert, fără călit înainte, de abia este mai dietetic. :))

Între timp am pun în blender vreo 5 roșii mici crude, spălate și curățate de cotor, apoi tăiate sferturi și le-am făcut suc de roșii. Sucul l-am turnat în oala de supă, când legumele erau aproape fierte și am lăsat să fiarbă în continuare, dar trebuie lăsat să fiarbă bine de tot. Către final, am adăugat o mână de tăiței lați.

Cât să fie și o zeamă în meniu. 🙂

Vezi aici toate dezastrele din bucătărie. 🙂 Dacă ai încercat să distrugi rețeta la tine în bucătărie și ai reușit, am vrea să auzim și noi, lasă-ne un comentariu mai jos; la fel, scrie-ne dacă ai întrebări sau nelămuriri. 🙂

Nu uita că avem și un #cookingbookclub #dezastruînbucătărie, unde experimentăm rețete noi din cărți de gătit în fiecare lună. 🙂

Intră în comunitatea dezastrelor din bucătărie pe pagina noastră de facebook sau urmărește-ne pe instagram sau pinterest.